Hurtownie kwiatowe i ich przyszłość

/

Trudno powiedzieć jak to będzie wyglądać. Podstawowa sprawa to pytanie jak hurtownie będą radzić sobie z tymi kłopotami jakie obecnie się pojawiają.

Branża na pewno jest obecnie w kryzysie i wydaje się, że konieczne będzie szukanie takich rozwiązań, które w końcu będą w stanie zmienić ten rynek. Doświadczeni przedsiębiorcy, którym mogło się wydawać, że są w dobrej pozycji coraz częściej również mają problemy i w związku z tym pojawia się pytanie jak mogą się na nowo rozwinąć, jak budować swoją silną pozycję.

Na pewno trzeba zauważyć, że te hurtownie, które wypadają z rynku pozostawiają miejsce jedynie mocnym graczom. Tylko liderzy na rynku lokalnym, którzy mają już dłuższą historię albo też posiadają duży finansowy kapitał, który będzie można wykorzystywać. Wydaje się, że konkurencja, jeśli będzie dobrze funkcjonować w jakieś mierze może oczyścić ten rynek. Ten hurtowy rynek kwiatów w naszym kraju cały czas się zmienia i idzie w kierunku nowoczesnych dużych firm, które będą gwarantować dostęp do pięknych kwiatów i tego wszystkiego co na rynku ogrodniczym będzie najważniejsze.

Szerokie portfolio ma duże znaczenie, ponieważ będzie decydować o tym, że firma może mieć silną pozycję na rynku i wielu zadowolonych klientów. Dlatego wydaje się, że te firmy cały czas muszą dbać o tą swoją pozycję. Sektor hurtowy musi oczekiwać zmian. Praktycznie tak samo jak w każdym funkcjonującym obecnie rynku sprzedaży duże firmy mają największe znaczenie i podobnie będzie w przypadku kwiatów, dlatego nie ma tutaj nic szczególnie zaskakującego. Dochodzi do łączenia wielu przedsiębiorstw w duże konkurencyjne firmy, które mają dzięki temu najwięcej do zaoferowania dla wszystkich klientów.

Ma to oczywiście ogromne znaczenie i powinno być brane pod uwagę. Każdy kto będzie chciał się rozwinąć musi właśnie w takim kierunku budować swoją firmę. Konsolidacja z innymi może wyjść na dobre, jeśli tylko będzie przeprowadzona na zdrowych zasadach i zatroszczymy się o to jak to wszystko będzie przebiegać.

Każdy właściciel hurtowni powinien szukać dla siebie takich rozwiązań, które sprawią, że będzie można wypracować zdrowe i dobre relacje z dostawcami kwiatów i roślin, będzie można poprowadzić w jakiś racjonalny sposób cały swój rozwój. Ten rozwój zależy od wielu różnych czynników, ale co wydaje się być najważniejsze to kwestia zastanowienia się nad tym czy obecnie firmy w Polsce są w ogóle gotowe na taką ogólną konsolidację i będą w ogóle chciały podejmować taką współpracę z innymi firmami z tego właśnie rynku.