Praca w kwiaciarni w dni świąteczne

/

Pewnie wiele osób zastanawia się jak to wygląda z otwieraniem kwiaciarni w dni świąteczne.

Czy będzie można to robić czy też nie?

Tutaj tak naprawdę można mówić o dość dużej dezinformacji i nie wiadomo jak to w rzeczywistości będzie wyglądać. Nie ma prostej odpowiedzi, ponieważ trzeba się zastanowić czy główny profil działania firmy to handel a może usługi. To akurat bardzo ważne pytanie, które może mieć znaczenie przy ocenie możliwości otwarcia kwiaciarni.

Dni świąteczne W 2016 r. 13 dni objęte jest zakazem handlu, z tego aż 4 dni w maju:

• 1 styczeń – Nowy Rok,

• 6 styczeń – Święto Trzech Króli,

• 27 i 28 marzec – Święta Wielkanocne,

• 1 maj ¬ Święto Pracy,

• 3 maj – Święto Narodowe Trzeciego Maja,

• 15 maj – pierwszy dzień Zielonych Świątek,

• 26 maj – Boże Ciało,

• 15 sierpień – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,

• 1 listopad Wszystkich Świętych,

• 11 listopad – Narodowe Święto Niepodległości,

• 25 grudzień - Boże Narodzenie.

Co mówią przepisy?

Trzeba podkreślić, że przepisy nie będą nam zakazywały handlowania w święto, ale będą tylko zakazywały zatrudnienia pracowników. Wszystkie dni świąteczne, które zostały wskazane związane są z zakazem pracy w handlu. Zgodnie z tym zapisem, który jest w kodeksie pracy nie będzie można pracować w święta w placówkach handlowych. Zakaz pracy obejmuje także dni świąteczne przypadające w niedzielę. Osoby wykonujące pracę to pracownicy, którzy zatrudnieni są na umowę o pracę. To oni nie mogą wykonywać pracy w te dni. Taki zakaz nie zakazuje jednak pracy na umowę zlecenie.

Dlatego tak naprawdę ten zapis nie jest zbyt precyzyjny, ponieważ łatwo będzie go obejść i tak prowadzić w te dni swoją działalność. Jeśli taki zakaz będzie złamany może dochodzić do wysokich kar finansowych do 30 tysięcy złotych. Jeśli jednak placówki wykonują jakieś zadania związane z użytecznością publiczną to będzie można w te dni tam pracować. Może to dotyczyć między innymi aptek czy stacji paliw, które nie mają w te dni problemów.

Kwiaciarnia to usługi czy handel?

I tutaj jest taka bardzo ważna kwestia czym będzie placówka handlowa. Na pewno do tych placówek zalicza się między innymi sklepy wielkopowierzchniowe. Przy czym cechą charakterystyczną tych placówek będzie prowadzenie działalności handlowej niezależnie czy hurtowej czy detalicznej. Jeśli chce się zagadkę rozwiązać należy sobie odpowiedzieć w końcu na pytanie czy kwiaciarnia to usługi czy handel. Czy wykonywanie bukietów będzie tutaj ważniejsze czy może chodzi po prostu o sprzedaż kwiatów.

I tutaj kluczowa będzie tak naprawdę decyzja przedsiębiorcy, ponieważ to on podejmuje decyzję jaki profil działalności będzie przeważający a na tej podstawie ostatecznie wyznacza się czy zakaz pracy w handlu będzie go dotyczył. Jeśli wybierze usługi jako działalność przeważającą nie będzie miał problemów z tym przepisem. Dlatego widać dokładnie, że w przypadku kwiaciarni są możliwości, by w jakieś mierze ten przepis obejść i sobie z nim poradzić. wystarczy zakwalifikować swoją działalność jako usługową i to wystarczy by zakazu unikać.